V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

FINGER, Martin

Martin FINGER (* 16. 12. 1970 Šumperk)herec. Původně chtěl být kriminalistou, ale za studií na šumperském gymnáziu se nadchl autorským divadlem. Zájem ho posléze dovedl (oklikou přes práci montéra a vojenskou službu) ke studiu herectví na pražské DAMU. Jako její posluchač v ročníku J. Kačera účinkoval v inscenacích Národního divadla (Zimní pohádka, Oblak a valčík, Peer Gynt) a když se připravoval k absolutoriu, získal zde roku 1996 na jednu sezonu v angažmá (Cymbelín, Dva shakespearovští herci, Sen noci svatojánské a Hrdina Západu). Poté zakotvil na sedm let až do roku 2004 v Činoherním studiu Ústí nad Labem (Žvanikin v Gogolových Hráčích, Orestes v Sofoklově Élektře, Demetrius ve Snu noci svatojánské, Horacio v Hamletovi, Krysa ve stejnojmenné hře Lenky Havlíkové, titulní role v Čechovově Ivanovovi). Hostoval a stále hostuje i na pražských scénách (Divadlo Na zábradlí, Dejvické divadlo, Viola). Od roku 2002 spolupracuje s Pražským komorním divadlem, jež má jako domovskou scénu Divadlo Komedie. Nazkoušel tu už na 30 rolí, často v dramatizacích literárních předloh, režisérů Dušana D. Pařízka, Davida Jařaba, Jana Nebeského ad. (Proměna, Snílci, Utrpení knížete Sternenhocha, Petrolejové lampy, Spiknutí aj). Za roli Světanápravce z Pařízkovy inscenace stejnojmenné hry Thomase Bernharda získal Cenu Alfréda Radoka 2006, jejímž laureátem se stal i 2007 za roli Josefa K. v Kafkově Procesu. Podílí se i na alternativních projektech, mj. s Miroslavem Bambuškem. Účinkuje v rozhlase, jak v pořadech dramatických, tak pásmech poezie (za úsporný slovesný výkon v Büchnerově Vojckovi v ČRo obdržel mezinárodní ocenění Prix Malurič). Získává si publikum silou svého civilního projevu. Film z jeho potenciálu a typu začal těžit až pozdě a zprvu jen v drobnějších úkolech: anonymní epizodka v Polesného adaptaci Páralova románu Milenci & vrazi (2004), výpravčí v koprodukčním válečném dramatu Poslední vlak (2006) a vězeň ve Vejdělkově Václavovi (2008). Jako první dokázal patřičně zhodnotit jeho herecké kvality režisér R. Špaček, který mu ve svém psychologickém thrilleru Pouta (2010) svěřil jednu z hlavních úloh v postavě ženatého disidenta Tomáše Sýkory, jehož milenka – rusovlasá jeřábnice Klára (K. Farkašová) – se stane předměrtem touhy jeho estébáckého sledovatele (O. Malý). Protagonistou ho učinil i David Jařab v černé komedii s absurdními a surrealistickými prvky, odehrávající se v období I. světové války, Hlava-ruce-srdce (2010), kde naopak ztělesnil loajálního vojenského vyšetřovatele, poručíka Karla Vranu, který pátrá po zmizelých částech těla za podivných okolností zemřelého důstojníka (J. Schmitzer), staršího snoubence mladé herečky Kláry (V. Čermáková). Režisér Robert Sedláček s ním počítá do připravované komorní road movie Rodina je základ státu. V televizi se objevil např. v seriálech Ordinace v růžové zahradě (2007) a Soukromé pasti (2008).

 

Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!