V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

FIALOVÁ, Zuzana

Zuzana FIALOVÁ (* 17. 5. 1974 Bratislava)slovenská herečka; dcera horolezce a trenéra Ivana Fialy (* 1941). Jako mladší dcera sportovně založených rodičů dělila zájmy mezi sport (9 let se závodně věnovala lyžařské trojkombinaci a byla mistryní Bratislavy) a literaturu a dramatické umění, které nakonec zvítězilo. Po maturitě v hudebně-dramatickém oboru na bratislavské Konzervatoři vystudovala činoherní herectví na VŠMU (1998). Už před ukončením školy se stala členkou činohry Slovenského národního divadla (Anna v Anně Karenině, Mefistofeles ve Faustovi, Máša ve Třech sestrách, Otila Nivská v Tančírně, žena ve Strategii a rozmarech, Araminta v Hypermarketu, Lucette ve Velkém štěstí, Eva v Tak se na mě přilepila), kde od roku 2010 již jen hostuje. Spolupracuje i s bratislavským Štúdiem L + S (Iluzionisti) a pražským Činoherním klubem (Misantrop). Díky přesvědčivým jevištním výkonům obdržela například ceny Talent 2003, dvakrát cenu Litfondu pro nejlepší herečku, nominaci na Cenu Alfréda Radoka a slov. div. DOSKY 2007. Před kamerou začínal už jako konzervatoristka v pohádkách, inscenacích a tv. filmech slov. televize. Později přibyly seriály Zborovňa (1999), Záchranári (2003), Ordinácia v ružovej záhrade (2007), Keby bolo keby (2009), Ach, ty vraždy! (2010), a hlavně koprodukční Kriminálka Staré Město (2010), kde vytvořila hlavní roli policejní vyšetřovatelky Zuzany Krauzové. Mezitím se prosadila i v českém filmu, kde se těší stále vzrůstající oblibě. Nejprve se objevila jako partrnerka O. Vetchého v Michálkově Babím létu (2001), po boku O. Kaisera a M. Lasica hrála profesorovu pomocnici Marcelku ve smutné komedii J. Menzela podle Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále (2006). Ztvárnila zabitou narkomanku Dášu v psychologické studii R. Sedláčka Pravidla lži (2006), svobodnou matku Jutku a milenku ženatého gynekologa (R. Luknár) v Hřebejkově hořké komedii Medvídek (2007), soukromé „očko“ konkurenční detektivní kanceláře v nepovedené koprodukční česko-italské adaptaci Vieweghovy knihy Případ nevěrné Kláry (2009), lidickou ženu Marii Vaňkovou v Nikolaevově okupačním dramatu Lidice (2011). Polský režisér Dariusz Jabłoński ji s J. Macháčkem učinil hlavními hrdiny filmu Jahodové víno/Wino truskawkowe (2008) na motivy literární předlohy Haličské povídky polského spisovatele Adrzeje Stasiuka. Roku 2006 vyhrála Fialová v partnerské dvojici s Peterem Modrovským tv. taneční soutěž Let´s Dance (slov. obdoba StarDance), kterou pak roku 2009 moderovala. Byla nedobrovolnou svědkyní teroristického útoku v Moskvě na počátku roku 2011, při němž sama utrpěla zranění (musela se podrobit operaci a týdenní hospitalizaci), a především šok, takže zatím odmítá vystupovat.

Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!