V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

FARKAŠOVÁ, Kristína

Kristína FARKAŠOVÁ (* 1. 7. 1982 Bratislava)slovenská herečka; dcera herce Borise Farkaše (* 1954), vnučka herce a divadelního režiséra Ladislava Farkaše (* 1927), manželka herce, skladatele a zpěváka Kamila Mikulčíka (* 1977). Jako dítě z herecké rodiny na Divadelní fakultě VŠMU v Bratislavě vystudovala div. dramaturgii (rok ji studovala i na pražské DAMU). Má všestranné nadání, zabývá se dramaturgií, publikuje div. recenze, zpívá, moderuje, maluje naivní obrázky na textil, fotografuje a od roku 2004 působí jako herečka, zpěvačka i dramaturgyně v Radošínském naivním divadle. Hostovala i v Činoherním klubu v Praze (Dámský krejčí, Nebezpečné vztahy, Impresário ze Smyrny). Hrála v tv. komedii Juraje Štepky Osobní chyba (2005). Diváci si ji oblíbili v tv. seriálech Rodinné tajomstvá (2005), Ordinácia v ružovej záhrade (2007) a Rádio (2009); na obrazovce včetně tv. Markýzi rovněž moderuje. Slov. film. jí opomíjí, zato český film jí nabídl dvě hlavní ženské postavy odlišných žánrů i umělecké úrovně. V letní komedii Michala Krajňáka Poslední plavky (2007) byla Pavlou Kuchařovou, dcerou hlavního hrdiny, notorického podvodníčka Jardy (P. Čtvrtníček), který si změní identitu, aby unikl stíhání. Působivý portrét mladé ženy mezi dvěma muži různých postojů a morálních hodnot vytvořila v psychologickém thrilleru R. Špačka Pouta (2010): rusovlasá jeřábnice Klára se stane jako milenka ženatého disidenta Tomáše (M. Finger) předmětem milostné touhy estébáka Antonína (O. Malý).

Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!