V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

DVOŘÁKOVÁ, Helena

Helena DVOŘÁKOVÁ (* 30. 1. 1979 Brno)herečka. Zpočátku rozvíjela hudební vlohy (hrála na příčnou flétnu, zpívala ve sboru i s folkovou kapelou, věnovala se jazzu). Jako studentka Akademickém gymnáziu poznala možnosti uměleckého vyjádření ve školním div. souboru. Ještě než absolvovala činoherní herectví na JAMU (2002) získala angažmá v Městském divadle Brno, kde za pět sezon vytvořila řadu činoherních i muzikálových rolí, mj. Máša (Racek), Lavínie (Smutek sluší Elektře), Sally Bowles (Kabaret), Ronny (Hair). Setkala se zde s režisérkou Hanou Burešovou, s níž nastudovala roli Coralliny v inscenaci Kamenný host aneb Prostopášník a hlavní ženskou postavu Julie v Calderónově Znamení kříže (za výkon byla nominována na Cenu Alfréda Radoka). Spolupráce s režisérkou ji posléze přivedla k hostování a od roku 2006 k trvalému angažmá v pražském Divadle v Dlouhé. Za inscenaci Faidry, opět v režii H. Burešové, získala Cenu Alfréda Radoka 2007. Hraje též v brněnském Divadle U stolu (Život je sen, Macbeth; za roli Lady Macbeth opět navržena na Cenu Thálie i Cenu Alfréda Radoka 2006), Studiu G (1+1=3), s B. Polívkou (Variace na chlast) a také v pražském Divadle Ungelt (Niekur, Origami). V Německu na letních div. slavnostech v Mayenu u Koblenze zpívala hlavní ženskou roli v Muži z La Mancha a alternovala dvě z pěti Tovjeho dcer v Šumaři na střeše. Křest před kamerou měla v tv. krimi-seriálech: Četnické humoresky (2000), Černá sanitka (2008) a Kriminálka Anděl (2008), kde ztělesnila forenzní psycholožku Janu Chládkovou. Režisér Jaroslav Brabec ji obsadil do psychologického tv. filmu Zasaženi bleskem (2009). Svou první film. matku si zahrála v krátkém filmu Mamánek (2009) Jesse Baldwina. Za vstup do českého filmu vděčí debutující režisérce Lence Kny, v jejímž komorním psychologickém dramatu Stínu neutečeš (2009) ztvárnila jednu z hlavních postav, právničku Katku, která se ocitne před úkolem rozvést své prarodiče (J. Adamová a P. Landovský), o nichž později zjistí, že jí tají tragédii, která se odehrála za 2. světové války.

 

Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!