V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

DOLEŽALOVÁ, Marie

Marie DOLEŽALOVÁ (* 24. 1. 1987 Karviná)herečka; neteř polského herce Jana Monczky (* 1956). Vyrůstala v Trutnově, kde navštěvovala dramatický kroužek a na gymnaziu hrála se spolužáky autorské divadlo. Na druhý pokus se dostala na hudebně-dramatické oddělení Pražské konzervatoře, kterou po maturitě (2007) zakončila ještě absolutoriem (2009). Za studií hostovala v Národním divadle v Praze (Srpen v zemi indiánů). Od roku 2005 je členkou souboru Strašnického divadla (Mauglí, Bílá vrána, Popcorn, Tři v tom). Už jako konzervatoristka začala hrát i před kamerou současně v televizi a ve filmu. Náročný úkol ji přínesla psychologicky komplikovaná postava křehké, introvertní a v citech tápající lesbičky Išky, když vytvořila se S. NovákovouP. Nesvačilovou ústřední trojici hrdinek – čerstvých maturantek, o jejichž veselých i skutečně dramatických peripetiích, které prožijí během několika dní na cestě industriální krajinou severních Čech, pojednává letní road movie Pusinky (2007) debutující režisérky Karin Babinské. Na obrazovce se uvedla titulní rolí princezny v pohádce Lojzička je číslo (2006) a po boku I. Trojana si zahrála v Tycově tv. komedii Šejdrem (2009). Mezitím její pihovatou tvář jemných rysů poznali příznivci seriálové tvorby v úlohách protikladných dívčích typů: drzá frackovitá holka z děcáku Saša Jurigová v Ordinace v růžové zahradě 1 (2005), Šárka v Dobré čtvrti (2005), ale skutečnou popularitu (nominace v anketě TýTý 2008 v kategorii Objev roku) jí zajistala naivní, pravdomluvná a uťápnutá puberťačka Saša Bůčková ze sitcomu Comeback (2008, 2009, 2010). Vystoupila v klipu k písni Anděl Xindla X. S Janem Cinou účinkovala na festiválku pantomimy, pohybu a improvizace Jsem spokojenej v kině Aero. Projevuje i autorské ambice. S Janem Zemanem napsala a sporurežírovala muzikál Krysy, v němž hraje na jevišti Divadla Na Prádle, kde sama inscenovala už vlastní kabaretní pohádku Zápalka, aneb noc v kabaretu (2010). Spoluzaložila revuální kapelu Olats Otesoc (2003), pro níž skládá písničky.

 

Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!