V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

DÉCZI, Laco

Laco DÉCZI vl. jm. Ladislav Déči (* 29. 3. 1938 Bernolákovo, okres Bratislava-venkov)jazzový trumpetista a skladatel slovenského původu; otec jazzového trumpetisty Ladislava Déčiho Jr. (* 1965). Jeho otec byl inženýr. Během studií na SPŠ prošel několika amatérskými bratislavskými soubory: Academia club, Danubia kvintet; jazzový soubor SHQ (1963–66) a následnické Reduta kvintet a Reduta kvartet. Jako špičkový sólista nahrával a koncertoval i s dalšími tělesy. Vedl vlastní skupinu Jazz Celula (od 1967) a až do odchodu do zahraničí (1984) byl člen tanečního i jazzového orchestru Čs. rozhlasu (TOČR a JOČR), kde prosadil jako interpret i osobitý skladatel a aranžér. Hudbu složil k řadě tv. programů a také k celovečernímu filmu (tu i nahrál) Kalamita (1981) V. Chytilové, která mu v komediální moralitě s B. Polívkou v hlavní roli svěřila malou, ale v jeho podání nezapomenutelnou roli bodrého železničního strojmistra Doudy, s nímž hrdina sdílí pokojík v nádražní ubytovně. Už dříve i poté se objevil na plátně jako trumpetista (člen kapel) v hraných filmech J. Němce Mučedníci lásky (1966), Jaroslava Balíka Milenci v roce jedna (1973) a D. Kleina Jak svět přichází o básníky (1983). Touha po svobodě ho roku 1984 přiměla k emigraci: rok žil v SRN, odkud odjel do New Yorku, kde jako lídr kapely Celula New York úspěšně pokračuje v umělecké kariéře. Vystupoval s plejádou předních muzikantů tamní jazzové scény (mj. Elvin Jones, Bill Watrous, Junior Cook, Dave Weckl, Sonny Costanzo). Od roku 1970 vydal na 20 sólových alb. Jeho životní osudy se staly předlohou českému filmu Volná noha (1989), který s M. Zednikovičem v hlavní roli natočil slov. režisér Julius Matula. Autor scénáře této hořké komedie Jiří Šebánek napsal i jeho knižní portrét Laco Déczi na plný plyn (2003).

 

Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!