V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

BABČÁKOVÁ, Simona

Simona BABČÁKOVÁ (* 21. 2. 1973 Šumperk)herečka. Pracovala na OPBH a krátce navštěvovala divadelní školu v Šumperku. Po roční zkušenosti elévky v Havířově a po neúspěšném pokusu o přijetí na JAMU se stala posluchačkou Zlínské školy umění. Pak prošla pohostinsky scénami Městského divadla Zlín (Krvavá svatba, Její pastorkyňa) a pražského Divadla v Dlouhé (Kouzelný vrch, Malá čarodějnice). Mezitím se rok školila v improvizaci u J. Duška na Konzervatoři Jaroslava Ježka. V roce 1998 ji angažoval Vladimír Morávek do Klicperova divadla v Hradci Králové, kde během tří sezon vytvořila tucet výrazných rolí, mj. Goneril v Králi Learovi, Violu ve Večeru tříkrálovém, Strouhalku v Maryše, Natašu ve Třech sestrách a Mefistofelu ve Faustovi. Od roku 2002 je členkou Dejvického divadla v Praze (Tři sestry, Sirup, Tramvaj do stanice Touha, Love Story, Černá díra, Spřízněni volbou atd.). Na Letních shakesperovských slavnostech 2001 hrála Rosalinu v Rajmontově inscenaci Marná lásky snaha. Za své výkony na jevišti byla nominována na cenu Alfréda Radoka jako objev roku a herečka roku. Projevila se i jako výborná improvizátorka ve vlastních pořadech, zvaných Second sekec aneb Hlava nehlava. Před kamerou začínala poměrně pozdě, a to současně v televizi (Smrt pedofila, 2003; Město bez dechu, 2003; Stop, 2007; Vánoční příběh, 2007) i ve filmu (Nuda v Brně, 2003; Choking Hazard, 2004). Do širšího povědomí však vstoupila až v posledních dvou letech díky výrazné tváři s velkým nosem jako úspěšná představitelka energických, životem zkoušených mladých žen se smyslem pro ironický humor. Většinou se jednalo o vedlejší postavy nespokojených, podváděných a opouštěných manželek a matek malých dětí, ať to bylo v Hřebejkových komediích U mě dobrý (2008) a Nestyda (2008) nebo v psychologickém snímku M. Pavlátové Děti noci (2008). Zatím největší příležitost, jíž se chopila s autentickou přesvědčivostí, jí přinesla úloha ponižované manželky Dagmary, která v generační hořké komedii debutující Jitky Rudolfové Zoufalci (2009) bilancuje s několika kamarády dosavadní život. Zajímavou úlohu protřelé filmové producentky Valérie vytvořila v hořké komedii Roberta Sedláčka Největší z Čechů (2010), a navíc za ni získala Cenu české film. kritiky. Mediálně ji však nejvíc zviditelnila postava drsné barmanky a samoživitelky svérázných dvojčat Simony Bůčkové v sitcomu TV Nova Comeback (2008–09). Objevila se také v dalších TV seriálech Dobrá čtvrť (2005), Černá sanitka (2008) a Škola pro život (2009).

 

Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!