V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

VRBKOVÁ, Eva

Eva VRBKOVÁ (* 11. 8. 1976 Brno)  – herečka. Ačkoliv se vyučila pánskou krejčovou, přitáhlo ji už v mládí divadlo, kterému se začala věnovat v brněnském Studiu Dům u režisérky Evy Tálské. Setkání s ní považuje pro sebe za zásadní a ovlivňující, neboť právě ona ji později přivedla do Divadla Husa na provázku, kde zahájila v roce 1997 svoji profesionální hereckou dráhu (mj. Eržika v Baladě pro banditu, Nastasja Filipovna v Morávkově inscenaci Dostojevského Kníže Myškin je idiot, hlavní ženské role ve hrách Velice modrý pták a Smím prosit, Lady? Macbeth), v HaDivadle pak hrála v Ignaciově vzestupu. Od roku 2009 spolupracuje s činohrou Národního divadla v Praze, kde nejprve pohostinsky nastudovala a dosud hraje Živu v Zeyerově Radúzovi a Mahuleně, Lucy v Brechtově a Weillově Žebrácké opeře a Evu v představení Co se stalo když Nora opustila manžela. Ve filmu debutovala jako Dana v psychologickém dramatu z prostředí terapeutické komunity debutujícího Roberta Sedláčka Pravidla lži (2006) a poté si zahrála opět u Sedláčka hlavní ženskou postavu, Evu Weissovou, dceru místního hostinského a amatérského malíře Čestmíra (J. Dulava) v satiře Muži v řiji (2009) a do třetice jí Sedláček obsadil jako ženskou protagonistku, manželku zkorumpovaného bankovního manažera Libora Pokorného (I. Chmela, do rodinného dramatu Rodina je základ státu (2011). Na tv. obrazovce ji mohli vidět diváci např. v seriálu Četnické humoresky (2000), ve filmu Zrozen bez porodu (2009), pohádce Dům U Zlatého úsvitu (2009) či v tv. záznamu div. inscenace Raskolnikov: jeho zločin a jeho trest (2009). Věnuje se také zpěvu a skládání písní.

Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!