V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

VODŇANSKÝ, Jan

Jan VODŇANSKÝ (* 19. 6. 1941 Praha)  – textař, básník, zpěvák, skladatel, scenárista, spisovatel a herec. Vyrůstal v rodině úředníka. Po maturitě vystudoval ČVUT a souběžně studoval externě filozofii a historii na FF UK (1973). Byl projektantem, ale pro narůstající umělecké aktivity odešel do svobodného povolání (1974). Už roku 1964 vytvořil (textař, zpěvák a autor přednášek) se skladatelem Petrem Skoumalem autorsko-interpretační dvojici a s celovečerními recitály (mj. S úsměvem idiota, S úsměvem donkichota, Hurá na Bastilu, Králíci pokusný) vystupovali na pražských komorních scénách (Činoherní klub, 1969–74; Ateliér, 1974–77) i v klubech po celé republice až do počátku 80. let, kdy se „samovolně“ rozpadli (jejich tvorba je na gramofonových nahrávkách). Vodňanský pak pokračoval s dalšími partnery a skladateli (Přemysl Rut, S. Nálepková aj.). Po roce 1991 vystupoval i v zahraničí. Kromě pódiové prezentace píše verše a hry pro děti, scénáře k tv. dětským pořadům (v 90. letech vystupoval v nedělním dětském vysílání ČT) a tv. pohádkám (Kosmická čarodějnice v Čeboni, 1991), zpěvní texty, libreta k muzikálům a vzpomínkové prózy (mj. Zpívající memoáry aneb Když archiv zakuká, 1992). Četné práce publikoval časopisecky i knižně. Pro jeho poetiku, která vychází z recese, nonsensu, hravosti a rozvernosti, je charakteristický groteskní, absurdní a parodický humor, kolážový princip a intelektuálsky stylizovaná idiocie. Vedle divadla, televize a rozhlasu nalezl v menší míře uplatnění i ve filmu. Poprvé se objevil v titulcích filmu J. Kačera Jsem nebe (1970) jako autor textu písně Všechno je proměnlivé (hudba Petr Skoumal, zpěv Petr Spálený), obdobně přispěl do komedií L. Rychmana (Jen ho nechte, ať se bojí, 1977) a Z. Podskalského (Trhák, 1980). Na film. plátně se objevil v epizodní roli jednoho z tatínků v dětském muzikálu Věry Plívové-Šimkové Přijela k nám pouť (1973), pro kterou se Skoumalem napsal i třináct písní. Hereckou kreaci, byť téměř beze slova, na plátně předvedl v postavě všudypřítomně tajemného muže, sledujícího zblízka konání hrdinů Křístkova celovečerního debutu Zvířata ve městě (1988), v jehož závěru se vyjeví, že jde o autora příběhu. Student FAMU Jan Hřebejk ho vedle sebe obsadil jako druhého protagonistu, sexuologa, do školního filmu Co všechno chcete vědět o sexu a bojíte se to prožít (1988) v parafrázi na film Woodyho Allena. S dalšími českými písničkáři se mihl v Křístkově filmu Vyžilý Boudník (1990). Vedlejší úlohu ředitele vytvořil v tragikomedii Skús ma objať (1992) slov. režiséra Miloslava Luthera. Je autorem námětů krátkých animovaných filmů Jiřího Tyllera Peripetie zpěvu (1985) a Niny Čampulkové Kolik je na světě moří (1987). Působil i jako vysokoškolský pedagog.
Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!