V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

ČAPKA, Filip

Filip ČAPKA (* 19. 12. 1974 Ostrava)herec; syn herce J. Čapky, bratr herce M. Čapky, manžel herečky Z. Čapkové. Je ze známé herecké rodiny. Vystudoval činoherní herectví na brněnské JAMU (1999), začínal v divadle v Olomouci (Faust I. a II, Anna Karenina, Ta poslední kráska jihu), další zkušenosti získával na jevištích ostravského Divadla Petra Bezruče (Trainspotting, Zapomnětlivý, Cinzano) a Národního divadla v Brně (Veselé paničky windsorské, Ithaka). Od roku 2003 působí v Praze, kde mu nejvíc příležitostí dává Divadlo Bez Zábradlí, mj. v muzikálu Cikáni jdou do nebe (za roli zloděje Buči získal roku 2004 Cenu Thélie pro herce do 33 let) a inscenacích Když tančila, Cesta dlouhým dnem do noci (zde si v režii Alice Nellis zahrál společně s bratrem a ženou Zuzanou), Tango, Páté přes deváté, Maratón). Hostoval i v Národním divadle (Vladařka Závist aneb Zahradníkův pes) a v Divadle v Dlouhé (Molière). ÚčL. Krobotováinkuje v představeních Divadla Palace (Divadelní komedie) a Státní opery (lyrikál Kudykam). Pravidelně vystupuje na Letních shakespearovských slavnostech na Pražském hradě (Romeo a Julie, Král Lear, Bouře). S filmováním se seznámil už jako třináctiletý, když ztělesnil žáka 7. třídy Kučeru, jednoho z chlapeckých protagonistů film. morality ze školního prostředí Správná trefa (1987) režiséra Rudolfa Růžičky. Znovu se na plátnech kin objevil až v koprodukčním česko-finském dramatu Restart (2005), v němž mu debutující režisér Julius Ševčík svěřil hlavní mužskou postavu grafika Martina, jehož milenka Sylva (L. Krobotová) aprílovým žertem o své nevěře na sebe spustí lavinu osudových ran. V kombinovaném filmu J. Svěráka Kuky se vrací (2010) hrál K. Novákovou-Fuitovou rodiče malého hrdiny Ondry (Ondřej Svěrák). Režisérka Alice Nellis ho obsadila i s manželkou Zuzanou do autorského psychologického snímku Mamas & Papas (2010) jako manželský pár Dolanských, který se marně pokouší o početí, což posléze řeší adopcí. Zcela jiný typ hrdiny mu přinesla úloha slavného, ale poněkud přitroublého fotbalisty Šimiho, který s žárlivým kamarádem Reném (J. Budař) reprezentují komickou dvojici břídilů v Bařinově hořké komedii podle Vieweghova románu Román pro muže (2010). Od příchodu do Prahy se rychle rozrůstá i konto tv. rolí, jež vytvořil v pohádkách (Jak se Kuba stal mlynářem, 1996; Nevěsta s velkýma nohama, 2002), tv. filmech (Nadměrné maličkosti: Bahno, 2003; Skrývačky, 2008; 10 způsobů lásky, 2008). Popularitu mu však zajistily seriálové postavy: malíř s komplikovanou povahou Michelangelo v Poslední sezoně (2006) a excentrický fotograf George v Dokonalém světě (2009). Hrál i v jiných seriálech (Místo nahoře, 2002; Strážce duší, 2007). Kromě toho moderuje dětský magazín ČT Hřiště 7 a věnuje se dabingu.

 

Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!