V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

BURGER, Nataša

Nataša BURGER (* 20. 1. 1968 Lublaň, Slovinsko)slovinská herečka; bývalá manželka slovinského filmového režiséra Janeze Burgera (* 1965), nejstarší ze tří dcer spisovatele a diplomata. Studovala slovinštinu a francouzštinu na Filozofické fakultě v Lublani a roku 1990 následovala do Prahy tehdejšího manžela, který tu studoval režii na FAMU. Ona navštěvovala čtyři roky Konzervatoř Jaroslava Ježka, kde byl v dramatickém oddělení jejím učitelem J. Dušek. Další dva roky se vzdělávala na DAMU v ateliéru autorské tvorby a pedagogiky profesora I. Vyskočila. Roku 1996 se vrátila zpět do Slovinska, kde vedla vlastní herecké studio, vyučovala herectví na film. škole a hrála v několika filmech. Osudovou se jí stala smutná komedie Volnoběh/V leru (1999), s níž úspěšně debutoval její manžel. Film uvedli v hlavní soutěži MFF Karlovy Vary 1999, kde se jí v hlavní ženské roli Mariny povšiml režisér Jan Hřebejk. Její typ zasněné ženy s tajemstvím ho okouzlil natolik, že ji posléze obsadil do hořké komedie Horem Pádem (2004). V partnerské dvojici s J. Macháčkem zde ztělesnila bezdětnou manželku delikventního fotbalového fanouška s rasistými názory Milušku, která koupí „na černém trhu“ indického chlapečka. Hřebejk ji učinil jednou z ženských protagonistek i v další hořké komedii Medvídek (2007), kde jako jemná a tichá Johanky byla ženou ambasadora (I. Trojan). Zahrála si ve středometrážním studentském filmu Druhé dějství (2008) a lázeňskou recepční v tv. komedii Šejk (2009). Od roku 2006 žije opět hlavně v Praze, kde se uplatňuje jak před kamerou, tak na jevišti. S J. Duškem hraje v Manželském vraždění v Divadle Na Jezerce a v klubu Lávka ve hře Čtyři polohy a jedna Vesna. Ve Strašnickém divadle uvádí vlastním autorské monodrama Vlny.

 

Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!