V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

PLODKOVÁ, Jana

Jana PLODKOVÁ (* 5. 8. 1981 Jičín)herečka. Matka je interiérová designérka, otec se zabývá vzduchotechnikou. Od dětství měla komediální a pohybové vlohy, chodila do LŠU, věnovala se lidovým tancům a závodně společenskému tanci. Po maturitě na Lepařově gymnáziu v Jičíně vystudovala činoherní herectví na JAMU (2003). Po angažmá v brněnském divadla pro děti Polárka, půl roku hrála v pražském Divadle Na Fidlovačce (Černá komedie), aby čtyři sezony ztrávila v HaDivadle (Doma u Hitlerů aneb Historky z Hitlerovic kuchyně, Ředitelská lóže, Pařeniště, Indián v ohrožení, Věc Makropulosad.). Roku 2003 ji herecký výkon v absolventském představení Zvíře přinesl cenu na Mezinárodním divadelním festivalu vysokých škol ve Varšavě a za titulní v Pitínského hře Renata Kalenská, Lidové noviny byla nominována na Cenu Sazky a Divadelních novin. Nyní je ve svobodném povolání v Praze (od 2008) a hostuje mj. v Činoherním klubu (Ivanov, Rodinná slavnost). Film. křest měla ve školním snímku FAMU Nejlepší je pěnivá(2005) Jana Prušinovského. Profesionální natáčení poznala díky roli Aleny v dánském filmu Prag/Setkání v Praze(2006), kde si ji všiml J. Svěrák a obsadil jí do vedlejší role dívky zvané Čárkovaná v hořké komedii Vratné láhve (2007). V symbolickém filmu Ivo Trajkova Ocas ještěrky (2009) byla úřednicí realitní kanceláře. Zlom v kariéře, kdy se stala mediální celebritou a současně držitelkou Českého lva, způsobila hlavní ženská postava v okupačním dramatu Marka Najbrta Protektor (2009). Ztělesnila v něm židovskou herečku Hanu Vrbatovou, jíž se její manžel – známý rozhlasový reportér a hlasatel Emil Vrbata (M. Daniel) – snaží za války uchránit před transportem. Na obrazovce ji mohli diváci vidět v tv. filmu Zrozen bez porodu (2009), v seriálech (Comeback, 2008; Zázraky života, 2009; Ach, ty vraždy!, 2010). Psala i fejetony do brněnské Rovnosti.
Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!