V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

NORISOVÁ, Soňa

Soňa NORISOVÁ (* 27. 8. 1973 Malacky, Slovensko)slovenská herečka; sestra herečky Z. Norisové. Pochází z rodiny lékaře a učitelky. Vystudovala hudebně-dramatický obor na Konzervatoři v Bratislavě, kde od roku 1994 působí (bez trvalého angažmá) v souboru Radošínského naivního divadla (Štedrý divadelný večer, Súpis dravcov, Jááánošííík (po tridsiatich rokoch), Generál, Hra o láske, To bol on alebo Pocta Jánovi Melkovičovi). Hostuje na jiných scénách v Bratislavě (muzikály Hair a Cikáni jdou do nebe, detektivka se zpěvy Osm žen na Nové scéně; Malá noční hudba ve Slovenském národním divadle), ale poznalo ji divadelní publikum v Brně (muzikál Hair v Městském divadle), v Londýně (horalka Anna v muzikálu Teddy Bear) a v Praze (Celie v Jak se vám líbí na Letních shakespearovských slavnostech na Pražském hradě). Kromě toho zpívá (členka slov. vokální skupiny Fragile) a dabuje. Na rozdíl od sestry Zuzany, která žije v Praze, jejím domovem stále zůstává Bratislava. Před kamerou sbírala první zkušenosti ve slov. tv. filmech Modrá ruža (1996), Čierna ovca (1996) a Ticho po búrke (2000). V českém filmu debutovala po boku své sestry jako Alžběta, milenka otce (T. Hanák) půvabné maturantky Terezy (Z. Norisové), v retromuzikálu F. Renče Rebelové (2001). Zcela jiný typ postavy představovala svobodná matka a družstevní úřednice Lída, která ve Vejdělkově tragikomedii podle skutečného případu Václav (2007) náleží k malé hrtce zastánců titulního retardovaného hrdiny (J. Budař). Na české obrazovce se objevila v cyklu 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem (2003) a jako Karolína Marešová v seriálu Přešlapy (2008). Popularitu ve vlasti jí zajistily role ve slov. seriálech Město tienov (2008) a Ordinácia v ružové záhrade (2007).

Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!