V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

NEUŽIL, Václav (2)

Václav (2) NEUŽIL (* 4. 10. 1979 Plzeň)herec. Pochází z malé vesnice u Plzně. Po maturitě na plzeňském gymnáziu a dvou semestrech na Pedagogické fakultě Západačeské univerzity (obor biologie a chemie) absolvoval činoherní herectví na JAMU (2003). Během studií i po nich hrál na brněnských scénách: v divadle Polárka (Klub sebevrahů, Revizor), v Divadle 7 a půl (Nora, Podzemníci), v Mahenově činohře Národního divadla Brno (Past na myši, Adam Geist, Zámek), a v HaDivadle (To Dogs, Věc Makropulos, Ignáciův vzestup, Ruská ruleta). Od roku 2006 je členem souboru Dejvického divadla v Praze (Spřízněni volbou, Černá díra, Idiot, 39 stupňů. Hamlet, Muž bez minulosti) a hostuje i v Činoherním klubu (Misantrop) a v Národním divadle v Praze (Dogville). Diváci kabelové televize HBO ho mohli vidět v kultovním pořadu Na stojáka! Debut před kamerou si odbyl v tv. seriálu Strážce duší (2003) a na film. plátně jako student v Cieslarově hořké komedii Duše jako kaviár (2004). Debutující režisérka Jitka Rudolfová ho v postavě věčného studenta Radima učinila jedním z hlavních hrdinů hořké komedie o šestici bilancujících třicátníků Zoufalci (2009). Do Sedláčkovy satirické komedie Muži v říji (2009) přispěl drobnou úlohou jednoho z trojice mladíků, kteří přijeli se svou travesty show Satyr do jihomoravské vesnice na mistrovství Evropy ve vábení jelenů. V Jandourkově rodinném dobrodružném filmu s prvky fantasy Maharal – Tajemství talismanu (2007) a jeho verzi pětidílného TV seriálu ztělesnil mladého prodavače v antikvariátu Petra, díky němuž policie zjistí zmizení vzácné starobylé knihy. S režisérem Tomášem Luňákem spolupracoval na jeho výtvarně stylizovaném kombinovaném filmu Alois Nebel (2011) podle stejnojmnené komiksové trilogie Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99. Na obrazovce se uplatňuje zatím jen v seriálech (Comeback, 2008; Vyprávěj, 2009; Zázraky života, 2010). Je také členem hudební skupiny Vodotrysk.

Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!