V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

MALÝ, Ondřej

Ondřej MALÝ (* 19. 1. 1966 Ostrava)herec; syn herce ostravského divadla Stanislava Malého (* 1933) a manžel herečky P. Tomicové. Po ukončení studia v dramatickém oddělení ostravské Konzervatoře (1986) absolvoval roční postgraduální studium herectví na Emmerson College v Londýně. Několikrát působil v angažmá v Divadle Petra Bezruče (Kuřecí hlava, Barabáš), překládal a daboval filmy z angličtiny pro kabelovou televizi, hostoval v Divadle Na zábradlí (kde měl i krátké angažmá), dělal vlekaře na Pradědu. Od roku 1997 je členem souboru Klicperova divadla v Hradci Králové, kde hrál např. Laca v Její její pastorkyni, Edmunda v Králi Learovi, Jaga v Othellovi, titulní roli ve Strakonickém dudákovi, Pavla v Akvabelách, Hendrika Höfgena v Mefistovi, ředitele Grosse v Havlově Vyrozumění, Arbenina v Lermontovově Maškarádě a tajemníka Hanuše v Havlově Odcházení. Ještě jako školák si zahrál v tv. seriálech Přátelé Zeleného údolí (1980) a Marťanský dopoledník (1982), později jako konzervatorista byl obsazen do tv. inscenací (Kočár pro princeznu, 1984; Dovolená na úrovni, 1984), seriálu Logaritmus lásky (1985) a do hudebního filmu pro mládež slov. režiséra Dušana Rapoše Fontáne pre Zuzanu (1985), kde ztělesnil teenagera Bohuše, člena amatérské sídlištní kapely. Mezi pacienty psychiatrické léčebny ho přivedla úloha mentálně zaostalého Františka, jenž miluje lentilky, v tragikomedii debutujícího režiséra Petra Marka Mrtvej brouk (1998). Po dlouhé době se na plátna kin vrátil ve dvou filmech evokujících atmosféru normalizačního režimu, v obou případech jako příslušník nechvalně proslulé represívní složky. Zatímco ve smutné komedii Zemský ráj to napohled (2009) I. Pavláskové mu připadla menší role velitele StB, režisér R. Špaček mu v temném psychologickém retrothrilleru Pouta (2010) svěřil ústřední postavu patologicky jednajícího estébáka Antonína Rusnáka, jenž obětuje kariéru i manželství pro lásku k dívce Kláře (K. Farkašová), která je milenkou sledovaného ženatého disidenta Tomáše Sýkory (M. Finger). Za působivou kreaci byl Malý oceněn na plzeňském Finále 2010 a získal Českého lva a hned dvě Ceny české film. kritiky (hlavní mužský herecký výkon a objev roku). Mezitím se objevil v televizi, v seriálech (Chlapci a chlapi, 1988; Ulice, 2005) a pohádce Freddy a Zlatovláska (2008).

 

 

Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!