V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

BENONI, Štěpán

Štěpán BENONI (* 23. 8. 1984 Praha)herec. Díky tetě, choreografce a učitelce jevištního projevu na pražské DAMU, hrál v dětském komparsu v Národním divadle, a to až do 16 let. Po třech letech studia na knihkupecké škole se přihlásil na hudebně-dramatický obor Pražské konzervatoře a po absolutoriu nastoupil angažmá v kladenském Středočeském divadle. Zde ve Třech mušketýrech zúročil v roli hraběte Rocheforda šermířské umění, jemuž se věnuje závodně od 15 let (bronzová medaile z celostátního přeboru juniorů). Hostoval v pražském Divadle Na Prádle (Hodina mezi psem a vlkem), spolupracoval se spolkem Nablízko (Cyrano z Bergeracu). Popularitu získal rolí svého „jmenovce“ Štěpána Stránského v seriálu Ulice (2005–10). Po epizodce vojáka na hlídce z Marhoulova válečného dramatu Tobruk (2008) vytvořil v postavě drogově závislého rockového muzikanta Dana Horyny jednoho z hlavních hrdinů Řehořkova paradokumentárního dramatu Piko (2010). Je činný i na literárním poli, vydal sbírku básní Kam plují mraky? (2005) a sci-fi komiks Země Demidragů (2007). Pod pseudonymem Havel Sláma se zabývá hudbou ve stylu folk a country.

 

Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!