V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

JANEČKOVÁ, Ester

Ester JANEČKOVÁ rozená Křížková (* 15. 12. 1972 Praha)herečka a moderátorka; dcera literární historičky Marie Rut Křížkové (* 1936) a divadelního režiséra, dramaturga a překladatele Oty Ornesta (1913–2002). Už ve škole na ni dolehla politická perzekuce rodiny (matka byla signatářka a mluvčí Charty 77): musela opustit Dismanův dětský soubor a nepřijali ji na pražskou Státní konzervatoř. Po ukončení střední zdravotnické školy (1991) půl roku byla au pair v Anglii. Po návratu začala externě působit v ČRo a pak i v ČST. Na druhý pokus se dostala na DAMU (1992), kde od režie zběhla k herectví. Za studií už hostovala v Divadle Na zábradlí (Cabaret). Po absolutoriu (1999) se stala členkou souboru Divadla Miriam, kterou je dosud. Zabývala se též úpravami dialogů českého znění seriálů i filmů a moderovala v Rádiu Vltava. Po spolupráci s režisérkou Helenou Třeštíkovou, s níž točila sběrný dokument Sestřičky (2003), uspěla u kamerových zkoušek v ČT a začala účinkovat na obrazovce. Zprvu moderovala pořad Politikon, pak Za zdí a už řadu let uvádí Poštu pro tebe a magazín Sama doma. Jako první otestoval její herecké schopnosti T. Vorel, v jehož satiře Ulovit miliardáře (2009) ztvárnila hlavní ženskou postavu tiskové mluvčí Policie ČR Tatiany Jakubíčkové, do níž se zamiluje hlavní hrdina, sebevědomý podnikatel Patrik Grossmann (T. Matonoha), který se stal obětí smyšleného mediálního skandálu.

Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!