V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

HŘEBÍČKOVÁ, Petra

Petra HŘEBÍČKOVÁ (* 20. 9. 1979 Hodonín) – herečka. Ve 3. ročníku Obchodní akademie se v rodném městě přihlásila do ochotnického souboru Skleněné bubliny, a o volbě budoucí profese tak bylo rozhodnuto. Po maturitě vystudovala činoherní herectví na brněnské JAMU (2002) a jednu sezonu hrála v brněnském divadle Polárka, zaměřeném na dětského diváka, a hostovala i v pražském Činoherním klubu (Ďáblova houpačka) a Divadle ABC (Spor). V letech 2003 až 2009 byla členkou Městského divadla Zlín, kde bravurně zvládala polohy tragické, ale i komediální (od italských lidových až po cirkusové klauniády) a zpěvoherní, v nichž uplatnila své pěvecké i pohybové dispozice. Dokáže věrohodně modelovat aristokratické dámy i holky z ulice. Všestranný herecký potenciál prokázala mj. jako Rose ve Frielově Tanci na konci léta, Anna Deeverová v Millerově hře Všichni moji synové, Taťána v Evženu Oněginovi, Markétka v Mistrovi a Markétce, Cajtl v Šumaři na střeše, Elisa ve Stendhalově Červeném a černém, Airopa ve Smrti Hippodamie. Za titulní roli v dramatu Maryša získala roku 2009 Cenu Thálie, na níž byla už roku 2008 nominována za úlohu Zuzanky v činoherním provedení Figarovy svatby. V Praze hostovala v Činoherním klubu, v Divadle ABC, v Divadle na Fidlovačce (muzikál Hvězdy na vrbě) a ve Státní opeře (lyrikál Kudykam). V roce 2010 trvale přesídlila do Prahy, kde nalezla novou domovskou scénu ve Švandově divadle (Biomanželka, Merlin aneb Pustá zem, Byla jsem doma a čekala, až přijde, Smíchoff/on, Dioptrie růžových brýlí, Gottland). Ač ji zpočátku handicapovalo mimopražské angažmá, její talent pozornosti filmařů přece jen neunikl. Před kamerou začínala už za studií v televizi, která ji postupně nabídla příležitosti v pohádce Dřevěná Marika (2000), tv. filmech Velkofilm (2007) a Sněžná noc (2008) i seriálech Strážce duší (2003), Trapasy (2007) a Kriminálka Anděl (2008). Křest na filmovém plátně jí zajistil režisér J. Menzel, v jehož smutné komedii podle proslulé Hrabalovy předlohy Obsluhoval jsem anglického krále (2006) ztělesnila plavovlasou prostitutku Jarušku, s níž v nevěstinci u Rajských tráví blažené chvíle rozkoše mladý hrdina příběhu, pikolík Jan Dítě (Ivan Barnev). Jednu ze čtveřice protagonistů celovečerního debutu Proměny (2009) dvacetiletého režiséra Tomáše Řehořka vytvořila v postavě mladé ženy, toužící po dítěti, jejímuž otěhotnění brání mužovy pomalé spermie. Závažné problémy, mající tentokrát spíše morální aspekty, řeší tv. reportérka Radka, kterou ztvárnila v Hřebejkově psychologickém snímku Kawasakiho růže (2009). Nevyhýbá se ale ani účinkování ve studentských filmech (Kamarádka, 2008).

Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!