V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

HRABĚ, Miroslav

Miroslav HRABĚ (* 6. 5. 1981 Znojmo)herec, zpěvák, pianista a tanečník. Po maturitě na gymnáziu Dr. Karla Polesného ve Znojmě nastoupil jako elév do Městského divadla Cheb, odkud se dostal ke studiu herectví na pražské DAMU. Po absolutoriu nastoupil v Městských divadlech pražských, kde hrál většinou v komediálním repertoáru na scéně Divadla ABC (Poprask na laguně, Arthurovo Bolero, Úžasná svatba, Spor, Frederick, Veselé paničky windsdorské, Jak je důležité míti Filipa, Tři muži ve člunu). Účinkoval i v inscenacích na Letních shakesperovských slavnostech na Pražském hradě (Král Lear, Romeo a Julie). Herecké, pěvecké i pohybové schopnosti uplatňuje v muzikálových rolích: jako Micki v Landově Touze (Divadlo Kalich) a Herodes v Jesus Christ Superstar. Zkušenosti před kamerou sbíral nejprve v televizi, kde se představil v záporných rolích mladíků pokřivených charakterů v dramaticky exponovaných filmech (PF 77, 2003; Malovaný děti, 2003; Vražda kočky domácí, 2004), ale i jako dobrotivý král v pohádce Sůva z nudlí (2006) a milovnických postavách seriálů Redakce (2004), Ordinace v růžové zahradě (2005), Světla pasáže (2007), Hraběnky (2007), Nemocnice na kraji města – nové osudy (2008), Pojišťovna štěstí 5 (2009) a Expozitura (2009). Atraktivní zevnějšek a jazyková výbava mu zajistily role v zahraničních či koprodukčních filmech: princ Vlad v americké romantické komedii Princ a já 2/Prince and Me 2 (2007) a mytologický Ctirad v koprodukční česko-americké legendě Kněžna Libuše/The Pagan Queen (2008). Další kostýmní roli mu svěřil Zdeněk Troška ve své drdovské pohádce Nejkrásnější hádanka (2008), kde ztělesnil zbrojnoše Ondru, jemuž se podaří získat srdce i ruku princezny (V. Kubařová). Do české kinematografie však vstoupil už dříve jako tanečník flamenga v Brabcově kriminálním Boleru (2005). Všestranně disponovaný Hrabě se prosadil na domácí hudební scéně i jako zpěvák (vystupuje s písněmi z muzikálů světové a domácí provenience i vlastní písňovou tvorbou). Věnuje se též dabingu a moderování společenských a sportovních akcí. Jako lektor herectví působí na Mezinárodní pražské konzervatoři.

 

Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!