V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

HORÁKOVÁ, Marie

Marie HORÁKOVÁ provdaná Míková (* 28. 12. 1959, České Budějovice)spisovatelka, textařka, zpěvačka, pianistka a kytaristka, herečka, dramaturgyně a režisérka loutkového divadla. Díky účinkování v dramatickém kroužku se dostala k hraní v televizi i ve filmu, kde debutovala s B. Štěpánovou, M. Hálovou a Z. Fišerovou jako jedna z družiček v Lipského frašce Slaměný klobouk (1971). Větší úlohu dospívající Madi Smutné, spolužačky a kamarádky titulní hrdinky Bláži Borové (L. Šafránková) jí dal K. Kachyňa ve zfilmování Robinsonky (1974). Diváci si však milou tvář s blonďatými lokýnkami vybaví (díky tv. reprízám) hlavně z Vorlíčkovy pohádky Jak se budí princezny (1977), kde s dabovaným hlasem N. Konvalinkové ztělesnila princeznu Růženku, kterou ze spánku, do něhož ji i celou zemi zlá tetička (L. Švormová), vysvobodí princ Jaroslav (J. Hrušínský) s pomocí bodrého sluhy Matěje (V. Menšík). Počátkem 80. let se s filmováním rozloučila dvěma malých rolemi v dětské retrokomedii Věry Plívové-Šimkové Krakonoš a lyžníci (1980) a ve Vláčilově dramatu Hadí jed (1981). Zasněné dívčí typy hrála v tv. inscenacích a pohádkách (Narozeniny, 1975; Sova sídlí v dutém stromě, 1976; Nebezpečí smyku, 1976). Po gymnáziu ji opakovaně odmítali na DAMU, kde nakonec vystudovala režii a dramaturgii na katedře loutkového divadla. Mezitím pracovala v nemocnici či jako kamelotka. Z nápovědky královehradeckého divadla ji udělal elévkou režisér Jan Grossman. Další hereckou průpravu absolvovala u profesora I. Vyskočila na Lidové konzervatoři. V 80. letech se prezentovala jako rocková zpěvačka, klavíristka, baskytaristka a textařka dívčí kapely Plyn (1981–84), jež v různém složení i názvy (Dybbuk, 1984–87; poté Zuby nehty) občas koncertuje dodnes. Po DAMU na konci 80. let byla režisérka, dramaturgyně i autorka loutkového Divadla u Jindřišské věže v Pareze. Ve svobodných podmínkách po roce 1989 se na volné noze věnuje různým uměleckým i kulturním projektům: moderátorka Rádia Limonádový Joe, pedagožka Vyšší odborné školy herecké obor Divadlo jednoho herce, připojila se k volném sdružení Osamělí písničkáři. Nyní je režisérkou dabingu. Se sdružením Loutky v nemocnicích hraje hospitalizovaným dětem v Praze. Píše i knihy pro děti Roches a Bžunda (2001), Knihafoss (2007) a JO537 (2009).

 

 

 

Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!