V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

HOLIČEK, Braňo/Branislav

Braňo/Branislav HOLIČEK (*14. 8. 1985 Košice)slovenský herec; prasynovec slovenského lékaře a dramatika Ivana Stodoly (1888–1977), otec je stavební inženýr, matka statička. Hudební vlohy rozvíjel jako žák hudební a dramatické třídy Základní umělecké alternativní školy v Košicích a účinkoval v řadě dětských zpěvoherních projektech tamního divadla Smer. V košickém tv. studiu se účastnil soutěže dětských pěveckých talentů Zlatá brána. Impuls přinesla titulní role muzikálu Oliver (1997), který ve Východoslovenském státním divadle Košice nastudoval Jozef Bednárik, když vedle pěveckých dispozic projevil i herecký talent. Roku 1998 vydal u firmy PolyGram své debutové písňové CD album Kik Flip. Jeho hlas zní na soundtracku k filmu Fontána pre Zuzanu 3 (1999). To už vzbudil zájem film. režisér a Matej Mináč mu v koprodukční tragikomedii Všichni moji blízcí (1999) svěřil hlavní dětskou úlohu Davida Silbersteina, desetiletého synka maloměstského židovského lékaře (J. Abrhám), který jako jediný z rozvětvené rodiny přežije válku díky úniku do ciziny v jednom z posledních vlakových transportů, které pro záchranu židovských dětí organizoval britský makléř Nicholas Winton. Výraznější odezvu u diváků (zejména mladších) i festivalových porot sklidil titulní rolí pohádky Václava Vorlíčka Král sokolů (2000). Za ztvárnění mladého osiřelého sokolníka Tomáše, který se připlete do intrik podlého dvořana Ivera (J. Langmajer) a objeví přátelství hrdého sokolníka Vagana (Waldemar Kownacki), získal Cenu Zdeňka Podskalského na Novoměstském hrnci smíchu a Zlatého dudka na Dětském film. a tv. festivalu Oty Hofmana v Ostrově. Vedlejší roli chlapce Krajíčka, náruživého pozorovatele a fotografa vodních ptáků, s nímž se o prázdninách sblíží desetiletá gymnastka Fanynka (Pavlína Hermanová), vytvořil v melodramatu Kruh (2001) Věry Plívové-Šimkové a Drahuše Králové. Mihl se v epizodce v Nikolaevova milostného dramatu Kousek nebe (2005). Úkoly dostává i v televizi, zejména v dramatických filmech (I ve smrti sami, 2004; Hodný chlapec, 2004; Rána z milosti, 2005; Swingtime, 2006; Smyčka, 2009; Post bellum, 2010), ojediněle v pohádkách (Tajemství Lesní země, 2006) a seriálech (Místo nahoře, 2001; Místo v životě, 2006; Světla pasáže, 2007). Posluchačka FAMU Jitka Rudolfová ho obsadila do dvou svých školních filmů Marta a Berta 26 (2006) a Nejlepší playbacková zpěvačka na světě (2008). Objevil se i v koprodukčním britsko-německém filmu Rudý baron/Red Baron (2007). Rostoucí příležitosti z ČR ho vedly ke stěhování do Prahy, kde po maturitě na konzervatoři (2005) končí studium režie a dramaturgie v ateliéru J. Schmida na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. Od roku 2008 je režisér Studia pražského Studia Ypsilon, inscenoval ale i v Divadle v Dlouhé a libereckém Divadle F. X. Šaldy. Jako herec hostuje již pár let v Divadle na Vinohradech (Vrátila se jednou v noci, Věc Makropulos, Lásky hra osudná) i Činoherním klubu (Nebezpečné vztahy, Ptákovina).

 

Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!