V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

GRAVES, Tonya

Tonya GRAVES (* 17. 12. 1969 Peekskill, stát New York, USA)americká zpěvačka černé pleti žijící v Praze. Roku 1992 absolvovala div. a hudební herectví na State Univesity of New York v New Paltzu. Od února 1995 žije v Praze, kde se jakozpěvačka zvládající blues, swing, rock, pop i funk trvale zabydlela na české hudební scéně, kde střídavě působila v kapelách Luboš Andršt Blues Band, Liquid Harmony, Tonny Blues Band, Monkey Business, Tonya Graves & Her Rhytm Desperados. V letech 1996–2004 získala s Liquid Harmony a Monkey Business celekm 11 nominací v nejrůznějších kategoriích a 4 vítězství. Svými vokály se podílela na četných koncertních i studiových projektech (její diskografie je už takřka nepřehledná). Je držitelkou 6 výročních cen Akademie populární hudby Anděl. Typem, temperamentem i projevem zaujala filmaře. Nejprve si zahrála v tv. filmech Iguo-Igua (2002) a Rytmus v patách (2009). Na plátna kin se uvedla rolí Mbo, sestry černošského malíře Samuela (Jean Michel Francis Gogo), hlavního hrdiny Svátkovy tragikomedie Blízko nebe/Close to Heaven (2005). J. Menzel ji ve své adaptaci Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále (2006), svěřil roli habešského císaře, který při banketu v hotelu Paříž vyznamená díky malé postavě číšníka Jana Dítěte (Ivan Barnev) řádem, určeným původně nadřízenému vrchnímu Skřivánkovi (M. Huba). Zahrála i sekretářku amerického diplomata Thorna (Liev Schreiber), hlavního hrdiny remakového hororu Satan přichází/The Omen (2006), který točil hlavně v Praze irský režisér John Moore.

Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!