V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

FRANĚK, Ivan

Ivan FRANĚK (* 17. 6. 1964 Plzeň)herec; bratr herce P. Fraňka. Zprvu pomýšlel na sportovní kariéru (fotbalový hráč Škody Plzeň byl v širším výběru reprezentace fotbalových dorostenců), ale v 15 letech se nadchl divadlem, a následoval tak staršího bratra Petra, který se rozhodl pro hereckou dráhu. Během doby, kdy se věnoval amatérskému divadlu, se vyučil ve Škodovce strojním zámečníkem a maturitu si doplnil na večerní SPŠ strojní. Roku 1983 se stal posluchačem Fakulty loutkoherectví na DAMU. Zahrál si i ve školních filmech FAMU (mj. Jáchymova smrt, 1987) a diváci v kinech ho mohli zahlédnout jako veksláka v Tučkově komedii Čekání na Patrika (1988). Poslední rok studií (1989) se seznámil s francouzskou stážistkou a s ní na podzim 1989 odjel na do Francie. Zůstal tam a prvních 10 let působil jako herec a výtvarník v loutkovém divadle Jean-Pierra Lescota. Vyráběl také loutky a scénické prvky pro jiná profesionální divadla. Od roku 1996 spolupracuje s francouzskou tv. a od roku 2000 hraje v celovečerních filmech, z nichž mu zlomovou hlavní roli přinesl melodramatický snímek Brucio nel vento/ Ve větru hořím (2001) italského režiséra Silvia Soldiniho. Po mezinárodním úspěchu filmu (uváděn byl i v hlavní soutěži MFF Karlovy Vary) vzrostl o něj zájem u francouzských a italských filmařů. V zahraničních produkcích vesměs hraje muže slovanského původu. U nás jsme jej mohli vidět v koprodukční smutné komedii Vodka Lemon (2003) a ve francouzském policejním therilleru Válka policajtů/36 Quai des Orfèvres (2004). Návrat do české kinematografie mu zajistila režisérka Alice Nellis, v jejímž komorním příběhu Tajnosti (2005) ztělesnil milence hlavní hrdinky (I. Bittová) Karla, pro jehož neserióznost s ním žena ukončí vztah. Velkou roli lékaře Valenčíka, který v nemocnici svádí boj s nadřízenými i s vraždícím sanitářem (V. Jiráček), mu svěřil Dan Svátek v kriminálním psychothrilleru Hodinu nevíš (2009). Menší úlohu advokáta si zde zahrál jeho bratr Petr. Hlavním hrdinou ho učinil ale až režisér J. Herz v hororu T.M.A. (2009). Zde hrál muzikanta Marka, který opouští divoké rockové večírky a odjíždí do zpustlého domu v pohraničí, kde strávil část dětství. Začne tu opět malovat, ale nemůže vytěsnit vzpomínky na události, jež se kdysi odehrály a vracejí se ve snech i chmurných vizích, provázeny podivnými úkazy v domě.
Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!